Podjeli
Author
adminNS
Share
U ponedjeljak 28. svibnja ornitolog Mirko Šetina i stručna suradnica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Brodsko-posavske županije preuzeli su u selu Ljupini, u obiteljskoj kući Marka Banovića, mladog orla štekavca (Haliaeetus albicilla). Pri tome su od velike pomoći bili šumski tehničar Ivan Abrić i članovi obitelji Marka Banovića koji su orla s njive prevezli u Ljupinu. Orao nije bio ozlijeđen već iscrpljen i nedovoljno ishranjen.
Riječ je o ovogodišnjoj ptici, a pretpostavlja se da je iz gnijezda kartiranog 2010. godine. Ove godine u tome gnijezdu su registrirana dva ptića koji nisu mogli biti prstenovani budući da je gnijezdo na visini većoj od 40 m pa se ni alpinisti nisu uspjeli popeti do njega. Broj mladih utvrđen je nadzorom iz zraka bespilotnom letjelicom s fotoaparatom u organizaciji Javne ustanove. Važnost preživljavanja svakog ptića je velika budući da su ove godine u čitavoj Brodsko-posavskoj županiji zabilježena samo dva aktivna gnijezda štekavca sa ukupno četiri ptića.
Mladog orla pronašao je na njivi nedaleko od spomenutog gnijezda g. Mato Brkić iz Mačkovca. On je tri dana pticu viđao na istom mjestu. U blizini nije bilo odraslih štekavaca. Budući da orao ne leti još dobro, nije mogao uhvatiti nikakav plijen. G. Brkić mu je tokom ta tri dana ostavljao hranu. Kako je bilo očito da ptica nije u stanju sama preživjeti, informirao je Damira Jelića, dipl. ing. šum., iz Odjela za uređivanje šuma Hrvatskih šuma Uprava šuma Podružnica Nova Gradiška. Budući da je riječ o strogo zaštićenoj svojti, g. Jelić je podatke o nalasku dojavio djelatnicima Javne ustanove koji su orla u suradnji s ornitologom preuzeli i prevezli u Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja u Ruščici. Nakon oporavka orao je prstenovan i pušten u neposrednoj blizini Jelas ribnjaka gdje mu je dostupna velika količina hrane (ribe, močvarne ptice). Djelatnici Javne ustanove zahvaljuju svim ljudima uključenim u akciju spašavanja, Hrvatskim šumama UŠP Nova Gradiška i Centru za zbrinjavanje zaštićenih životinja u Ruščici. Bez njih bi ovaj dragocjeni ptić bio zauvijek izgubljen.
Na koncu bismo željeli skrenuti pažnju ljudima da mladunce, kada im god ne prijeti očita opasnost, ostave u prirodi. U pravilu su u njihovoj blizini roditelji koji ih hrane i štite. Većinu mladih ptica je dovoljno podići na neku višu granu i što brže napustiti mjesto nalaska. Posebno velik broj mladih sova završava u centrima za zbrinjavanje jer ih ljudi smatraju napuštenima. Takve ptice obično su zauvijek izgubljene za prirodu. U ovdje opisanom slučaju, tokom tri dana utvrđeno je da je ptić ostao bez roditeljske brige te nije bilo drugoga rješenja nego zbrinuti ga u Centru dok se ne oporavi i ne ojača. Nadamo se da će u obilju hrane na ribnjacima i uz svoj prirodni nagon razviti lovačke sposobnosti i osigurati si preživljavanje u svojoj prirodnoj niši.
Dana 13. srpnja djelatnici Javne ustanove ravnatelj Mario Pavičić i viša referentica Renata Jurić iz šume su u Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja u Ruščici donijeli još jednog mladog orla koji nije mogao letjeti. Orla je pronašao Josip Azapović, revirnik Šumarije Slavonski Brod, a djelatnici Javne ustanove su ga uhvatili i odvezli u Ruščicu gdje je još na oporavku. Priča je objavljena i u novinama te na internetskim portalima. Članke pročitajte ovdje:
http://www.24sata.hr/news/mladi-orao-ispao-iz-gnijezda-udomili-ga-u-zoo-u-u-ruscicu-273954