Podjeli
Author
adminNS
Share
Konvencija o močvarnim područjima od međunarodnog značaja usvojena je 2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru. Stoga je često poznata i kao Ramsarska konvencija, a dan potpisivanja Konvencije, 2. veljače, obilježava se kao Svjetski dan močvarnih staništa. Cilj konvencije je „očuvanje i mudro korištenje močvarnih područja kroz lokalne i nacionalne aktivnosti i međunarodnu suradnju kao doprinos postizanju održivog razvoja širom svijeta. “
Područja koja štiti Konvencija obuhvaćaju jezera i rijeke, vlažne travnjake i cretove, oaze, estuarije, delte, područja mangrova, koraljne grebene, morska područja uz obalu, zaravni na razini mora izložene plimi i oseci. Osim toga uključuju i doprirodna staništa nastala djelovanjem čovjeka na prirodu: ribnjake, rižina polja, akumulacije i bazene solana. Do danas su konvenciju potpisale 164 države. Na listi međunarodno važnih močvarnih staništa su 2094 područja koja zauzimaju površinu od 205 035 960 hektara.
Hrvatska je u siječnju 2013. godine dobila i peto ramsarsko područje. To je Vransko jezero zaštićeno također u kategoriji park prirode te dijelom i u kategoriji posebnog ornitološkog rezervata. Površina ovoga područja iznosi 5 748 hektara. Ranije su ramsarskim područjima u Hrvatskoj proglašeni Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, ribnjaci Crna mlaka i donji tok Neretve.
Na područje Brodsko-posavske županije svojim istočnim dijelom ulazi kompleks Lonjskog i Mokrog polja, proglašenog ramsarskog područja. Osim njega Županija obiluje područjima koja su od posebnog interesa Konvencije. Brojne poplavne šume i travnjaci te ekstenzivni ribnjaci važna su staništa pticama močvaricama, vodozemcima i gmazovima, različitim ribama, člankonošcima, vodenim biljkama i drugim močvarnim i vodenim organizmima. Čak 7 od 8 zaštićenih područja u Županiji zaštićeno je baš zbog ovakvih staništa. Pogledajte fotografije snimljene početkom veljače 2013. godine na jednom takvom močvarnom staništu, kompleksu bara i poplavnih travnjaka južno od sela Donja Bebrina – u posebnom ornitološkom rezervatu Bara Dvorina.