Podjeli
Author
adminNS
Share
Na molbu kolega iz Hrvatske agencije za okoliš i prirodu objavljujemo informaciju o akciji “Jeste li ih vidjeli?”. Slijedi tekst poziva na suradnju koji objavljujemo u cijelosti, a možete ga pogledati i na web stranicama HAOP-a: http://www.haop.hr/hr/aktualnosti/jeste-li-ih-vidjeli-0.
Pozivamo sve ljubitelje prirode i one koji će to tek postati na ovogodišnju potragu za jelenkom, alpinskom i velikom četveropjegom strizibubom. Odaziv na našu tradicionalnu akciju i broj dojava raste iz godine u godinu. Prošle godine je HAOP zaprimio gotovo 800 nalaza što je dobar pokazatelj popularnosti akcije.
Svi koji su sudjelovali u ovoj akciji i ranijih godina znaju zašto su nam ove vrste važne, a za sve ostale koji će se ove godine možda po prvi puta uključiti, navodimo nekoliko razloga zašto su nam one bitne i zanimljive:
- Pripadaju jednoj od najugroženijih skupina kornjaša – saproksilnim kornjašima, čije se ličinke hrane umirućim i raspadajućim drvetom.
- Bogatstvo saproksilnih kornjaša odražava očuvanost, kvalitetu i raznolikost staništa te se stoga često koriste kao indikatori stanja ekosustava.
- Ugrožene su zbog promjena povoljnih životnih uvjeta i uništavanja staništa gdje obitavaju (nedostatak trulih stabala i panjeva bitnih za razvoj ličinki, prekomjerna sječa šuma i sl.);
- Navedene su na dodacima EU Direktive o zaštiti prirodnih staništa i divlje faune i flore Europske unije (Habitats Directive, 92/43/EEZ), zbog čega je Hrvatska odredila područja važna za njihovo očuvanje koja su dio Ekološke mreže Republike Hrvatske, a time i Natura 2000 ekološke mreže Europske unije, a njihovo je stanje očuvanosti Hrvatska dužna pratiti i očuvati ga u povoljnom stanju.
- Kroz potragu širimo svijest o važnosti i ugroženosti ovih vrsta te ih aktivno uključujemo u očuvanje prirode koja ih okružuje.
Uključiti se mogu svi. Sve što se treba napraviti je kada pronađete jednu od navedenih vrsta, pokušajte ih fotografirati te nam pošaljite fotografiju i sljedeće podatke:
- datum kada ste ga/ ih vidjeli
- lokaciju gdje ste ga/ ih vidjeli (GPS ili opisnu ako nemate GPS uređaj)
- vrijeme kada ste ga/ ih vidjeli
- ime i prezime opažača
Novost od ove godine je da nam se podaci o viđenju pojedine vrste mogu slati putem web obrasca, no, kao i proteklih godina, tražene podatke zaprimamo i putem adrese e-pošte: jelenak@haop.hr.
Kao i ranijih godina HAOP će pripremiti prigodne nagrade, uz još jednu novost. Uz set publikacija HAOP-a, dodjeljujemo i obiteljske karte za posjet Nacionalnom parku Risnjak.
Nagrade će dobiti svaki 500. nalaz, te
najbolje fotografije jelenka, velike četveropjege strizibube i alpinske strizibube, kao i osoba koja je dojavila najviše nalaza. Razloga je i više nego dovoljno da se svi uključe u akciju.
Svi nalazi iz proteklih godina ove akcije dostupni su na Bioportalu.
Zahvaljujemo svim dosadašnjim sudionicima akcije i onima koji će to tek postati te Nacionalnom parku Risnjak na potpori naše akcije.