Podjeli
Author
adminNS
Share
u sklopu projekta Savski šišmiši
u organizaciji:
Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Brodsko-posavske županije – Natura Slavonica
Hrvatskog šumarskog društva ogranak Slavonski Brod
Hrvatskih šuma Uprava šuma podružnica Nova Gradiška
Ujedinjeni narodi su posebnom rezolucijom (67/200) usvojenom 2012. proglasili 21. ožujka Svjetskim danom šuma. Cilj je obilježavanja podizati svijest ljudi o važnosti koje šume imaju za ljude. Obilježavanje svake godine ima i posebnu temu. Ovogodišnja je tema Šume i voda, a ključne su poruke sljedeće.
- Šume smanjuju učinak klimatskih promjena preuzimajući ugljik (u obliku CO2) iz atmosfere i skladišteći ga u obliku organskih spojeva.
- Riječni slivovi prekriveni šumama i vlažna šumska staništa osiguravaju 75% vode za upotrebu u kućanstvu, poljoprivredi, industriji i za ekološke potrebe.
- Trećina najvećih gradova u svijetu znatne količine pitke vode za svoje stanovništvo crpe iz zaštićenih šumskih područja.
- Šume imaju ključnu ulogu u sprječavanju erozija, klizanja zemlje i lavina. Šume lokalno smanjuju štetne učinke poplava.
- Šume su prirodni pročišćivači voda.
Budući da su poplavne šume neka od prirodno najvrjednijih staništa u Brodsko-posavskoj županiji, Svjetski dan šuma, 21. ožujka, zajedno su obilježili Javna ustanova Natura Slavonica i Hrvatsko šumarsko društvo Ogranak Slavonski Brod. Uz pomoć djece iz OŠ Vladimir Nazor iz Slavonskog Broda postavljali su kućice za šišmiše u šumsku sastojinu Migalovci u neposrednoj blizini rijeke Save. Kućice su uz pomoć svojih nastavnika tehničke kulture, Zajednice tehničke kulture Brodsko-posavske županije i Ustanove izradila djeca tri škole: OŠ Vladimir Nazor Slavonski Brod, OŠ Ivan Meštrović Vrpolje i OŠ Ivan Mažuranić Sibinj PŠ Slobodnica. Preostale kućice u zapadnom dijelu Županije, postaviti će novogradiški ogranak Hrvatskog šumarskog društva. Ova aktivnost je dio projekta Savski šišmiši čiji je nositelj Ustanova, a njezini partneri Hrvatsko šumarsko društvo – ogranci Slavonski Brod i Nova Gradiška, Zajednica tehničke kulture Brodsko-posavske županije, Brodska ekološka udruga Zemlja – BEUZ i Muzej Brodskog Posavlja. Projekt financiraju zaklade EuroNatur, Aage V. Jensen i Michael Otto Stiftung, a dio je većeg europskog projekta Sava parks koji vode EuroNatur, Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode.
Šišmiši su neizostavan dio zdravih šumskih ekosistema. Kroz projekt Savski šišmiši Ustanova i njezini partneri žele unaprijediti zaštitu ove u Hrvatskoj i svijetu ugrožene skupine životinja i upozoriti na važnost njihova očuvanja. Jedan od ciljeva projekta je i utvrditi svojte šišmiša, koje naseljavaju zaštićena poplavna područja uz Savu, ali i oplemeniti šumska staništa za šišmiše postavljanjem umjetnih kućica u mlade šume. U mladim šumama šišmiši imaju obilje hrane, ali im nedostaje skloništa zbog čega je obično brojnost šišmiša u mladim šumama manja. Postavljanjem kućica u mlade poplavne šume osiguravaju se dodatna skloništa za šišmiše. Budući da se šišmiši hrane brojnim kukcima, koji su štetnici u šumarstvu, zaštita šišmiša i njihovo privlačenje u mlade šume korisni su za šumarstvo. Držeći pod kontrolom brojnost kukaca, koji mogu negativno utjecati na šume i poljoprivredne usjeve, šišmiši imaju pozitivan ekonomski učinak u poljoprivredi i šumarstvu. Šišmiši smanjuju potrebu za uporabom insekticida čime se osigurava zdraviji životni prostor za sve nas.
Više informacija o projektu Savski šišmiši:
https://natura-slavonica.hr/category/savski-sismisi/
Više informacija o Svjetskom danu šuma:
http://www.un.org/en/events/forestsday/